Dwudniowy Dzień Dziecka UKRAIŃSKIEJ GRUPY PRZYGOTOWAWCZEJ

Dwudniowy Dzień Dziecka

Uczniowie z ukraińskiej grupy przygotowawczej już 30 maja rozpoczęły obchody Dnia Dziecka .

30 maja wraz z wychowawca Panią Anią,  poznawali  historię Bunkrów Blichera mieszczących się w Ustce. Pan Barnowski wciągnął dzieci w świat powstawania  historii:  portu Ustka i  miasta Ustki.   Dzieci  z zaciekawieniem  poznawały historię  powstawania bunkrów, zrozumiały, że cel tego wielkiego przedsięwzięcia ,tak naprawdę nigdy  nie został osiągnięty.

31 maja był dniem na morzu.  Dzieci popłynęły w rejs.

Kapitan statku Unicum zapoznawał dzieci ze  specjalistycznym słownictwem – żargonem żeglarskim:

Dzieci nauczyły się, że:

Dziób – przednia część statku
Rufa– tylna część statku
Burta – bok statku. Statek na sterburcie niesie światło zielone, na bakburcie – czerwone
Bakburta – lewa burta

Sterburta – prawa burta
Nawietrzna – strona, na którą wieje wiatr(z której wieje wiatr, czyli wystawiona na działanie wiatru)
Zawietrzna – strona, na którą wiatr nie wieje bezpośrednio, nie wystawiona na działanie wiatru
Bak – pokład dziobowy czyli przedni
Okrężnica – górna część burty
Pokładnica – skrajna klepka drewnianego pokładu
Poszycie – blachy lub listwy drewniane tworzące burty i pokład

Nasze młode wilki morskie były zachwycone swoją morską przygodą.